Hangi robot bana uygun?

Hangi robot bana uygun?

Bugün piyasada çok farklı temizlik robotları var, doğru olanı bulmak zor olabilir. İhtiyacınız olan özellikleri ele alıyorum.

Bir zamanlar gelecek için hayal ettiğimiz Jetgiller’in “Robot Rosie” tipinde tavsiyeler de dağıtan metalik temizlikçisinden çok daha düşük profilli olmasına rağmen bugünün en iyi temizlik robotları parmağınızı kaldırmamıza gerek kalmadan zeminlerimizi ve halılarımızı temizleyebilmektedir – hatta evde olmadığımızda bile. Gelişmiş cep telefonu uygulamaları ile hem online olarak robotunuzun ev içindeki yönlenmesini takip edebilir, hem de istediğiniz odaya/bölüme gönderip istediğiniz şekilde temizlik (sadece süpürme/mopla silme/her ikisi) yaptırabilirsiniz.

Bugünün temizlik robotları sessiz ve güvenli bir şekilde çalışmaktadır ve tozları emmek için yataklarımızın altında etkili bir şekilde çalışabilmektedirler – dolayısı ile yerlere eğilmeye veya iki büklüm hortumlar ile uğraşmaya son vermenizin zamanı geldi. 20mm kadar halıya çıkabilme, eşiklerden geçebilme, farklı zeminleri tanıyabilme gibi özelliklere en son 2019 yılının sonlarında tampon kısmına eklenen bir minik kamera ile zemindeki nesneleri tanıma da eklenmiştir.

Peki, bu kadar özellik ve çeşit arasından özel alanımız için en iyi ve en uygun temizlik robotunu nasıl seçebiliriz?

 

Boyu önemli

Mekanınız için bir temizlik robotu seçerken yalnızca robotun fiziksel ölçülerini ve vakum ünitesinin gücünü değil, toz haznesinin boyutunu ve pil ömrünün kapasitesini de göz önünde bulundurmalısınız.

Genel olarak günümüzdeki robotların hemen hepsinin genişliği 300-330mm arasındadır, bu da standart sandalye ayaklarının arasına rahatlıkla girebileceklerini göstermektedir. Dörtgen robotlarda ana temizlik fırçası ön tarafa yaklaşık 20mm uzaklığındadır, dairesel robotlarda ise bu uzaklık yaklaşık 100mmdir. Fırça boyu da 1600mm ile 300mm arasında değişmektedir, genel anlamı ile daha geniş fırça daha geniş etkili bir temizleme alanı dolayısı ile de daha kısa bir temizlik süreci anlamına gelmektedir. Sanıldığının aksine, yan fırçaların temizliğe çok fazla bir katkısı bulunmamaktadır, sadece kenar tozlarını ana fırçanın önüne itmekte işe yaramaktadırlar.

Günümüzdeki gelişmiş fırça üniteleri artık çok yüksek vakum gücünün gereksiz kılacak derecede etkin temizlik yapabilmektedirler. Bu sayede robot fanının ürettiği hava akımı sadece fırçaların topladığı toz, tüy ve pislikleri hazneye taşımakta kullanılmaktadır. Temizlik robotunuzun yatakların ve kanepelerin altına girmesi sizin için önemliyse düşük profile sahip bir ünite almayı düşünmelisiniz. Lidar ile haritalama yapan cihazların ortalama serbest yükseklikleri 100mm civarındadır, kameralı sistemler veya haritalama yapmayanlar da 75mm civarında üretilmektedirler. Dyson, Samsung ve LG ThinkQ robotlar ise mobilyaların altına giremeyecek kadar yüksek cihazlardır.

Eviniz büyükse, toz torbasının boyutu dikkate alınacak bir özellik olacaktır. Geniş alanların kesintisiz temizlenmesi daha büyük kapasiteli toz hazneleri uygun olur. Toz toplama hazneleri 300mlden 900mlye kadar farklı boyutlarda mevcuttur, ayrıca Shark ve iRobot firmalarının kendi kendini boşaltan ve bir ay kadar müdahale gerektirmeyen otomatik toz hazneleri de vardır.

130m2 ve üstü evlere sahip olanlar temizlik robotlarının mümkün olduğunca büyük bir pil gücü kapasitesine sahip olmasını isteyeceklerdir, çünkü şarj etmek için yuvasına geri dönmesi ve iki-üç saat kadar şarjda kalması bir zaman kaybı olarak görülebilir. Günümüzün robot elektrikli süpürgelerinin çoğu otomatik şarj etme özelliğine sahiptir, böylece robotunuz kendi başına yuvasına geri döner, şarj etmek için bağlanır ve şarj işlemi bittikten sonra kaldığı yere geri dönerek temizlemeye devam eder. Bununla birlikte, geniş odaları temizlerken sık sık yapılan bu şarj döngüsü, toplam işlemin gereğinden fazla zaman almasını sağlayabilir. Toparlamak gerekirse 3200 mAhden daha düşük kapasiteli bir bataryalı robot satın almayınız.

 

Zemin Yüzey Türlerinizi Düşünün

Eviniz için en iyi temizlik robotuna karar vermeden önce, temizlenecek alanı oluşturan zeminin yüzey tiplerini göz önünde bulundurun. Çoğunlukla halıya sahipseniz, halı için çift veya en azından spiral kanallı bir fırça içeren temizlik robotu yararınıza olabilir. Halıdan halıya kolaylıkla geçiş yapma ve sert zeminden halıya geçerken emme seviyesini otomatik olarak değiştirme gibi halı için mükemmel özelliklere sahip robot süpürgeler listenizde en üstte olmalıdır.

Çoğunlukla zemin seramiğiniz veya parkeniz varsa paspas işlevine sahip temizlik robotları sizin için doğru olabilir. Bu şaşırtıcı işlevlerle, temizlik robotunuz önce zeminlerinizi vakumlayabilir ve daha sonra onları ıslak paspaslayabilir ve işteyken, telefon uygulamanızdan bir temizlik planlayabilir veya daha iyisi, en sevdiğiniz şeyleri izlerken temizlik robotunuz sizin için kirli işi yapabilir.

HEPA veya ULPA filtreleme sistemleri, ki artık hemen tüm robotlarda var,  evcil hayvanları olanlar için yararlı bir özelliktir. Birikmiş veya havada asılı kalabilen toz ve tüyler hem aile üyeleri hem de misafirler için bir sorun olabilir. Robotlar yere çok yakın çalıştıkları içlin tozu zeminden kaldırmadan temizlik yapmakta ve partiküllerin havaya karışmasına engel olmaktadır.

 

Sanat Eseri, Koleksiyon ve Antika?

Evinizde değerli ya da sevilen aile yadigarlarını, sanat eserlerini ve koleksiyonları sakladığınız alanlarınız varsa, iyi temizlik robotların sahip olduğu temizlik yaparken istenmeyen bölgelere girmesini önlemek için görünmez sınırlar çizebileceğiniz haritalama teknolojisini içeren ürünler seçmeye çalışın. Tabii ki bu cep telefonu uygulamasın bir maliyeti vardır ancak  kıymetli öğelere çarpma veya hasar verme potansiyelini en iyi bu şekilde önleyebilirsiniz. Genelde robotların tamponları 300-450gr aralığında bir güç ile aktive olurlar, yani zeminde dolaşırken değdiği bir cisim bu ağırlıkların altında ise sürükleyebilirler. Ancak yeni geliştirilmiş yapay zeka kamera sistemleri robotun önündeki cisimleri algılama, tanıma ve önleme özelliği kazandırmaktadır. Bu özellik, zeminde gevşek Lego© gibi eşyalara sahip olabilen çocuk yatak odaları veya fırçalara dolanabilecek yere düşmüş kıyafetler için de mükemmeldir.

Bu saydıklarım eviniz için en iyi temizlik robotunu seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan sadece birkaçı. Çarpışmaları ve düşmeleri önlemek için sensörler dahil olmak üzere modern temizlik robotlarında yer alan birçok dikkat çekici özellik ve bu alan için en verimli vakum temizleme desenini oluşturmak için temizlik robotlarının her odayı taraması ve planlaması için haritalama ve bellek fonksiyonları ile benzersiz ihtiyaçlarınıza uyacak bir robot bulup zemin temizlik derdinden tamamen kurtulmanız dileği ile…