Hangi robot bana uygun?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Bu yazıda, robotik yardımcınızdan en iyi şekilde yararlanmak ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için bazı ipuçları ve püf noktalardan bahsedeceğiz.

Robot süpürgeler birçok evde kalıcı bir cihaz haline geldi, adeta evin vazgeçilmez bir parçası, evladı gibi – bu yüzden robotik yardımcınızdan en iyi şekilde yararlanmak ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için bazı ipuçları ve püf noktalarını yazmak istedim. Sinemalarda ilk Star Wars filmlerini gördüğümüz günlerde, 2020’lerde süpürme aksesuarı takılı parlak altın renkli C-3PO’ya benzeyen bir şey olarak robot hayal etmiş olabiliriz, hatta belki daha önceleri de JetGiller’deki robot hizmetçi Rosie aklımıza bunlar getirmiş olabilir. Aslında yeni binyılın ikinci on yılındayız ve meraklı bir protokol droidi ile bulduğumuzdan çok daha az insan etkileşimi gerektiren küçük, şık, robotik vakumların evimizdeki zamanı artık geldi. Yine de, günümüzün en iyi robot vakumları, en iyi şekilde çalışmak için az miktarda insan müdahalesini gerektirmektedir.

Bir robot elektrikli süpürge satın almadan önce, tüm özellikleri dikkatlice okumalı ve eviniz için en iyi robot vakumunu bulmalısınız. Mekanınızın özelliklerini biliyorsunuz ve en çok ihtiyacınız olan robot vakumunu bulmalısınız. Örneğin, eviniz büyükse, vakumlanacak geniş alanlara sahipse, vakumunuzun şarj olması için rıhtıma geri dönme sayısını sınırlamak için uzun pil ömrüne sahip bir robot vakumu istersiniz. Daha büyük bir çöp kutusu kapasitesi boyutu daha büyük alanlar için de yararlıdır, bu nedenle sık sık boşaltmanıza gerek yoktur.

Halılardan daha sert yüzey zeminleriniz varsa, paspas eki ve su deposu seçeneğine sahip bir robot vakum seçmek isteyebilirsiniz. Evcil hayvanlarınız varsa, HEPA filtreli bir robot vakum ve evcil hayvan kılları için iyi belirtilen rulo fırçalar gereklidir. Evinizde çok fazla koleksiyon veya kırılabilir parça varsa, belirtilen alanlara girmesini önlemek için sınır oluşturma teknolojilerine sahip bir vakum yararlıdır.

Robot Süpürgeler Vs Kordonlar, Evcil Hayvanlar, Engeller Ve diğerleri

Günümüzün en iyi robot süpürgelerinin çoğu, alanınızı haritalamalarına ve en verimli vakumlama için en iyi eylem planını geliştirmelerine ve hafızaya almalarına izin veren haritalama teknolojisine sahiptir. Bir odayı ilk kez vakumladığında yeni robot süpürgenizi çalışırken izlemek ve ardından yoluna çıkan şeyleri fark edip sorunları olabildiğince düzelterek çabalarını desteklemek iyi bir fikirdir. Örneğin, robotunuz elektrik kablolarına veya alçak telefon şarj cihazlarına takılıyorsa, bunları yoldan çekmeyi deneyebilirsiniz. Dar sandalye ayaklarının arasına girmekte sorun yaşıyorsanız, vakum oturumundan önce sandalyeleri yukarı kaldırabilirsiniz. En iyi robotlar bile tüylü, shaggy tabir edilen halılara takılabilir. Bunlar vakumlanmadan önce yuvarlanmalı veya bantlanmalıdır.

Üst ve orta sınıf robot süpürgelerin çoğu düşük bir pil seviyesini tanımalarını ve temizleme işinin bitirilmemesi durumunda devam etmeden önce şarj etmek için yuvalarına dönmelerini sağlayan kendi kendini şarj etme teknolojilerine sahiptir. Ancak bazen rıhtımlarından kaybolabilir veya tuzağa düşebilirler. Şarj yuvasını düz, kolay erişilen bir alana yerleştirmek, robotun yuvaya daha kolay dönmesine yardımcı olacaktır. Şarj yuvasını bir duvara dayayarak yerleştirmek en iyisidir, böylece şarjına geri dönen robot yerine yerleşmeye çalışırken onu itemez ve yerini bozamaz. Hiçbir şekilde şarj yuvasının önündeki zemine ayakkabı, oyuncak veya sırt çantası gibi engeller olmadığından emin olun. Şarj yuvasını çevreleyen alan temiz tutulmalıdır, açıktaki üç kenarında da en az 50cm boşluk bırakılmalıdır. Bu boşluk IR sensörlerin talep edeceği yönlenme değişikliklerini yapmak için gereklidir. Robot süpürgenizin şarj kontaklarını ve optik sensörleri temiz tutun, nemli bir bezle silmeniz yeterlidir, böylece robotunuz şarjını daha kolay bulabilir ve düzgün bir şekilde yerleşebilir.

Vakumunuzu, elektronik aksamlarına müdahale edebilecek ve hasara neden olabilecek su dökülmelerinden uzak tutmanız önemlidir. Evcil hayvan su kaplarının ulaşamayacağı veya vakumunuzun elektroniklerini korumak için etraflarına elektronik engeller konulmalıdır. Robot Vacuums mevcut olduklarında güncelleme almalıdır. Bu, vakumunuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlar ve vakumunuzun belleğinde saklanan kat planı haritaları gibi kendi bilgilerinizi de korur. Robot vakumunuz, iyi bir başlangıç yapmak ve yolda yardımcı olmak için az miktarda çaba harcarsanız sizin için çok verimli bir şekilde çalışacaktır. Sonra patlamış mısırınızı ve uzaktan kumandayı alabilir ve sadece kendi işini yapmasına izin verebilirsiniz.